loader

Hoved

Bihulebetennelse

Koldakt

Coldakt Flu Plus: instruksjoner for bruk og anmeldelser

Latinsk navn: Coldact Flu Plus

ATX-kode: N02BE51

Aktiv ingrediens: Paracetamol + Fenylefrin + Klorfenamin (Paracetamol + Fenylefrin + Klorfenamin)

Produsent: Natco Pharma (India)

Beskrivelse og fotooppdatering: 22/10/2018

Prisene i apotek: fra 151 rubler.

Coldakt Flu Plus er et kombinert preparat med antipyretisk, antihistamin, smertestillende, anti-kongestiv og alfa-adrenomimetisk virkning. Det brukes til symptomatisk behandling av forkjølelse og akutte luftveissykdommer (ARI).

Slipp form og sammensetning

  • kapsler med utvidet utgivelse: størrelse nr. 0, harde, gelatinøse, med en gjennomsiktig kropp og en rød hette; innhold - pellets av nesten hvit eller hvit, gul og fra oransje til rød farge (10 stk. i blemmer, i en pappeske med 1 eller 10 blemmer);
  • oral suspensjon: oransje med en karakteristisk lukt (i mørke glassflasker på 60 ml, i en pappeske 1 flaske komplett med doseringsskje).

kapsler

Aktive ingredienser i 1 kapsel:

  • paracetamol - 200 mg;
  • fenylefrinhydroklorid - 25 mg;
  • klorfenaminmaleat - 8 mg.
  • hjelpestoffer: granuler Non Pareil Seeds 18/22 (sukker korn: stivelsessirup, sukrose), dietylftalat, mikrokrystallinsk cellulose, etylcellulose, hypromellose, dinatriumedetat, natriumdisulfitt, povidon, talkum, isopropanol (tapt under produksjonsprosessen), renset vann tapt i produksjonsprosessen), fargestoffer solnedgangsgult, kinolinegult og rødt (Ponso 4 R);
  • skallsammensetning: metylparahydroksybenzoat, gelatin, propylparahydroksybenzoat, renset vann, Crimson fargestoffer (Ponso 4R) og azorubin.

Oral suspensjon

Virkestoffer i en 5 ml suspensjon:

  • paracetamol - 125 mg;
  • fenylefrinhydroklorid - 5 mg;
  • klorfenaminmaleat - 2 mg.

Ytterligere komponenter: propylparahydroksybenzoat, natriumcitrat, kolloidalt silisiumdioksyd, dinatriumedetat, sitronsyre, mikrokrystallinsk cellulose, natriumsakkarinat, xantangummi, natriumkarmellose, natriumklorid, polysorbat 20, sukrose, glyserin, metylparahydroksybenzoat, 50 aromatisert, oransje (051941CS2) og ananas (503092C), solnedganggult fargestoff.

Farmakologiske egenskaper

Coldakt Flu Plus er et langtidsvirkende medikament med en kombinert sammensetning.

Paracetamol har smertestillende og febernedsettende effekter: det senker høy kroppstemperatur, reduserer smerter som er typiske for forkjølelse, - sår hals, ledd, muskel og hodepine..

Fenylefrin har en vasokonstriktor egenskap: reduserer hyperemi og ødem i slimhinnene i paranasale bihuler og øvre luftveier..

Klorfenamin har en anti-allergisk effekt: eliminerer kløe i nese og øyne, så vel som vannrike øyne.

Indikasjoner for bruk

Coldakt Flu Plus brukes til symptomatisk behandling av influensa, forkjølelse og akutte luftveisinfeksjoner (for å eliminere rhinoré, feber og smerte syndromer).

Kontra

  • thyrotoxicosis;
  • diabetes;
  • sykdommer i bukspyttkjertelen;
  • magesår i magen og tolvfingertarmen;
  • alvorlige sykdommer i hjerte, nyrer, lever, blære;
  • adenom i prostatakjertelen, ledsaget av vannlating;
  • sykdommer i blodsystemet;
  • mangel på enzymet glukose-6-fosfatdehydrogenase;
  • vinkellukking glaukom;
  • arteriell hypertensjon;
  • alvorlig åreforkalkning i koronararteriene;
  • svangerskap;
  • amming periode;
  • barns alder: opptil 12 år - for kapsler, opptil 6 år - for suspensjon;
  • overfølsomhet for en hvilken som helst komponent av stoffet.

I følge instruksjonene skal Coldakt Flu Plus brukes med forsiktighet ved kronisk obstruktiv lungesykdom, bronkial astma, medfødt hyperbilirubinemi (Gilbert, Rotor og Dubin-Johnson syndromer).

Instruksjoner for bruk av Coldact Flu Plus: metode og dosering

Coldact Flu Plus bør tas oralt. Suspensjonsflasken må ristes før hver dose..

Kapsler for voksne og unge fra 12 år er foreskrevet 1 stk. 2 ganger om dagen (med 12 timers intervaller) med et kurs på 3-5 dager.

Enkeltdoser av stoffet i form av en suspensjon:

  • for voksne og unge fra 12 år - 10 ml (2 teskjeer);
  • for barn 6-12 år - 5 ml (1 teskje).

Inngangsfrekvens - 3-4 ganger om dagen.

Coldakt Flu Plus kan tas i mer enn 3 dager som et febernedsettende middel, ikke mer enn 5 dager som smertestillende middel.

Bivirkninger

Under behandlingen med Coldact Flu Plus kan følgende bivirkninger utvikle: søvnforstyrrelse, døsighet, økt eksitabilitet, svimmelhet, økt blodtrykk, takykardi, økt intraokulært trykk, akkumulasjonsparese, mydriasis, tørre slimhinner, nedsatt appetitt, epigastrisk smerte, kvalme ; sjelden - leukopeni, trombocytopeni, agranulocytose, anemi; svært sjelden - allergiske reaksjoner (urticaria, kløe, hudutslett, angioødem), urinretensjon.

Ved langvarig bruk av stoffet i høye doser er utvikling av nefrotoksiske og hepatotoksiske effekter mulig.

Overdose

I tilfelle et betydelig overskudd av anbefalt dose (mer enn 10.000-15.000 mg paracetamol), kan det utvikle seg en overdose, manifestert ved blekhet i huden, redusert matlyst, kvalme, oppkast, økt aktivitet av levertransaminaser, hepatonekrose, økt protrombintid.

Hvis det ikke har gått mer enn 6 timer etter administrering, bør gastrisk skylling utføres. Innen 8-9 timer etter overdosen administreres givere fra SH-grupper og forløpere til glutation-syntese (metionin), innen 12 timer - N-acetylcystein administreres.

Hvis du ved en tilfeldighet tar en dose som betydelig overstiger den anbefalte, må du umiddelbart oppsøke lege, selv om det ikke er noen negative symptomer.

spesielle instruksjoner

Coldact Flu Plus kan forstyrre laboratorieresultater (kvantitativ bestemmelse av glukose og urinsyre i plasma).

Med langvarig behandling er det nødvendig å overvåke funksjonell tilstand i leveren og perifere blodparametere.

I løpet av behandlingen er det nødvendig å avstå fra å drikke alkoholholdige drikker..

Samtidig med Coldact Flu Plus, bør du ikke ta andre medisiner som inneholder paracetamol, i tillegg til sovepiller, beroligende midler eller andre psykotropiske medikamenter.

Uten resept fra lege er det forbudt å ta legemidlet av pasienter som er i behandling med monoaminoksidasehemmere.

Hvis feberen vedvarer eller kroppenstemperaturen stiger igjen, er det nødvendig å konsultere lege.

Påvirkning av evnen til å kjøre kjøretøy og komplekse mekanismer

På grunn av risikoen for døsighet og (eller) svimmelhet under terapi, anbefales det å avstå fra å kjøre kjøretøy og utføre arbeid som krever raske reaksjoner og økt oppmerksomhet.

Påføring under graviditet og amming

Bruk av stoffet er kontraindisert under graviditet og amming..

Barndomsbruk

I form av kapsler er Coldakt Flu Plus ikke foreskrevet til barn under 12 år, i form av en suspensjon - opptil 6 år.

Med nedsatt nyrefunksjon

Bruk av stoffet er kontraindisert ved alvorlig nyresykdom.

Ved brudd på leverfunksjonen

Bruk av stoffet er kontraindisert ved alvorlige leversykdommer..

Narkotikahandel

Coldact Flu Plus reduserer alvorlighetsgraden av den hypotensive effekten av guanethidin, samt forbedrer effekten av monoaminoksidasehemmere, etanol og beroligende midler.

Paracetamol inkludert i sammensetningen reduserer effekten av urikosuriske medikamenter.

Trisykliske antidepressiva og guanetidin forbedrer alfa-adrenostimulerende aktivitet av fenylefrin.

Ved samtidig bruk av følgende medisiner med Coldact Flu Plus, kan det oppstå bivirkninger:

  • halotan: ventrikulær arytmi;
  • fenotiazinderivater, antidepressiva, antipsykotiske og antiparkinson-medikamenter: munntørrhet, urinretensjon, forstoppelse;
  • glukokortikosteroider: glaukom;
  • furazolidon: agitasjon, hypertensiv krise, hyperpyrexia;
  • rifampicin, karbamazepin, difenin, barbiturater, zidovudin og andre indusere av levermikrosomale enzymer: økt hepatotoksisk effekt av paracetamol.

analoger

AntiFlu, Theraflu, TeraFlu ExtraTab, Rinza, Fervex, Pharmacitron, Coldrex, Coldfree, Cameflu, Gripcold, Effect Flu, etc. er analoger av Coldact Flu Plus..

Vilkår for lagring

Oppbevares på et tørt (kapsel) sted utilgjengelig for barn med en omgivelsestemperatur på opptil 25 ° C. Unngå å fryse opphenget.

Holdbarhet - 2 år.

Betingelser for dispensasjon fra apotek

Tilgjengelig uten resept.

Anmeldelser om Coldact Flu Plus

I følge anmeldelser er Coldakt Flu Plus et effektivt medikament som i betydelig grad lindrer symptomene på forkjølelse og influensa, spesielt reduserer det raskt feber, eliminerer nesetetthet, vannholdige øyne og rhinoré. Hovedsaken er å begynne å ta den så tidlig som mulig etter utbruddet av symptomer på sykdommen, da, ifølge mange, skjer utvinning innen 3-5 dager.

For en ytterligere fordel av medikamentet i form av kapsler, tilskriver pasienter en langsiktig effekt - opptil 12 timer, på grunn av hvilken det er nødvendig å ta stoffet bare 2 ganger om dagen, noe som er spesielt viktig for natten.

I tillegg gir Coldakt Flu Plus, etter vurderingene, praktisk talt ingen bivirkninger. Sjeldne bivirkninger inkluderer økt søvnighet..

Pris for Coldact Flu Plus i apotek

Prisen på Coldact Flu Plus er:

  • 140–250 rubler per pakke med 10 kapsler;
  • i gjennomsnitt 100 rubler for en flaske suspensjon.

Coldakt Flu Plus: priser i online apotek

Coldakt Flu Plus kapsler med langvarig virkning 10 stk.

Coldact Flu Plus kapsler med langvarig virkning 10 stk.

Utdanning: Rostov State Medical University, spesialitet "Allmennmedisin".

Informasjon om stoffet er generalisert, gitt kun til informasjonsformål og erstatter ikke de offisielle instruksjonene. Selvmedisinering er helsefarlig!

Menneskets mage takler godt fremmedlegemer og uten medisinsk inngrep. Det er kjent at magesaft kan løse opp selv mynter..

Det trodde man at gjesping beriker kroppen med oksygen. Denne oppfatningen ble imidlertid tilbakevist. Forskere har bevist at gjesping kjøler en hjerne og forbedrer ytelsen.

Tannleger har dukket opp relativt nylig. Tilbake på 1800-tallet var å trekke ut dårlige tenner en del av pliktene til en vanlig frisør..

Millioner av bakterier blir født, lever og dør i tarmen vår. De kan bare sees med stor forstørrelse, men hvis de var samlet, ville de passet inn i en vanlig kaffekopp..

Levealders forventede levealder er kortere enn høyrehendte.

Gjennom levetiden produserer den gjennomsnittlige personen ikke mindre enn to store spyttbassenger..

Når elskere kysser, mister hver av dem 6,4 kalorier i minuttet, men de bytter ut nesten 300 forskjellige typer bakterier..

Hestemedisinen "Terpinkod" er en av de bestselgende, ikke i det hele tatt på grunn av dens medisinske egenskaper.

Forskere fra University of Oxford gjennomførte en rekke studier der de kom til konklusjonen at vegetarisme kan være skadelig for den menneskelige hjernen, da det fører til en nedgang i massen. Derfor anbefaler forskere å ikke ekskludere fisk og kjøtt fra kostholdet ditt..

Menneskelig blod "renner" gjennom fartøyene under enormt press, og hvis deres integritet blir krenket, kan det skyte i en avstand på opptil 10 meter.

Ifølge mange forskere er vitaminkomplekser praktisk talt ubrukelige for mennesker..

Personen som tar antidepressiva vil i de fleste tilfeller bli deprimert igjen. Hvis en person taklet depresjon på egen hånd, har han enhver sjanse til å glemme denne tilstanden for alltid..

Den første vibratoren ble oppfunnet på 1800-tallet. Han jobbet på en dampmotor og var ment å behandle kvinnelig hysteri.

Antidepressiva Clomipramine induserer en orgasme hos 5% av pasientene.

Vekten av den menneskelige hjernen er omtrent 2% av den totale kroppsvekten, men den forbruker omtrent 20% av oksygenet som kommer inn i blodet. Dette faktum gjør den menneskelige hjernen ekstremt utsatt for skader forårsaket av mangel på oksygen..

Climax bringer mange endringer i en kvinnes liv. Nedgangen i reproduksjonsfunksjonen er ledsaget av ubehagelige symptomer, hvis årsak er en reduksjon i est.

Coldact Flu Plus

Coldacts komposisjon

Sammensetningen av Coldakt inneholder aktive ingredienser fenylpropanolaminhydroklorid - 0,5 g + klorfeniraminmaleat - 0,08 g og tilleggsstoffer som utgjør det gelatinøse skallet.

Som en del av Coldakt Flu Plus kapsler med aktive ingredienser: paracetamol - 0,2 g; klorfenaminmaleat - 8 mg; fenylefrinhydroklorid - 25 mg og hjelpestoffer (hypromellose, MCC, talkum, etylcellulose, povidon, dietylftalat, isopropanol, fargestoffer, sukrose, vann, natriumdisulfitt, stivelsessirup, edetatdinatrium, sukker korn).

Flu Plus-suspensjon inneholder aktive ingredienser: klorfenaminmaleat - 2 mg; paracetamol - 0,125 g; fenylefrinhydroklorid - 5 mg + natriumkarmellose, propylparahydroksybenzoat, dinatriumedetat, metylparahydroksybenzoat, natriumsakkarinat, natriumklorid, MCC, glyserin, sukrose, xantisk gummi, silisiumdioksyd, smakstilsetninger, polysorbat 20, natriumcitrat, vann, sitronsyre.

Slipp skjema

Coldakt produseres i kapsler med langvarig virkning i et gelatineskall, pakker med 10 stk.

Coldact Flu Plus kommer i to former:

  • kapsler i et skall gelatin, halvrøde, halv gjennomsiktige, inne - gule, røde og hvite pellets, i pakker med 10-100 stykker;
  • suspensjon for intern bruk, tyktflytende, oransje, med en spesifikk lukt, i en flaske på 60 ml.

farmakologisk effekt

Antihistamineffekt, innsnevrer blodkar. Anti-kongestiv.

Flu Plus har også febernedsettende og smertestillende virkning..

Farmakodynamikk og farmakokinetikk

Klorfeniramin, som er en del av Coldakt og Coldakt Plus tabletter, er den mest effektive antihistamin som reduserer effekten på H1-reseptorene. Det har også en lett beroligende og antimuskarin effekt. Stoffet har evnen til å redusere permeabiliteten til slimhinneceller i nesen, og dermed redusere ubehagelige symptomer (kløe og hevelse).

Prosessen med interaksjon med blodplasma går sakte. Den maksimale konsentrasjonen - etter 2-6 timer, metaboliseres i kroppen. Imidlertid skilles en liten del av den ut av nyrene..

En annen aktiv ingrediens, fenylpropanolamin, er et symptomimetikum. Påvirker alfa-adrenerge reseptorer, men i mindre grad enn for eksempel efedrin. Har en vasokonstriktor, antiødem effekt på slimhinnen i nesen og paranasale bihuler.

Oppnår maksimal konsentrasjon innen 2 timer. Utskillelse utføres gjennom nyrene.

Paracetamol senker kroppstemperaturen og lindrer smerter. Hjelper med å eliminere forkjølelsessymptomer - hodepine, smerter i ledd og muskler, ubehag i halsen.

Det binder seg til blodproteiner dårlig, mindre enn 10%, metaboliseres i leveren, maks konsentrasjon - etter 3 timer. Uttak skjer i urinen innen 24 timer etter inntak.

Indikasjoner for bruk

  • rhinitt (vasomotorisk eller allergisk);
  • eliminering av forkjølelsessymptomer som allergier, hevelse, rennende nese, tett nese.

Kontra

Det anbefales ikke å bruke stoffet i kapsler for barn under 12 år, med medikamentallergi mot noen av komponentene.

Suspensjonen kan tas av barn fra 6 år.

Flu Plus har en rekke ytterligere kontraindikasjoner:

Bivirkninger

Jeg forekommer ikke ofte:

  • døsighet, hodepine, overexcitation og overdreven irritabilitet;
  • lever- og nefrotoksiske effekter;
  • munntørrhet, diaré, kvalme, tap av matlyst;
  • økt blodtrykk, synsproblemer;
  • brystsmerter, dysuri;
  • smerter i den epigastriske regionen, tap av matlyst.

Instruksjoner for Coldakt (Metode og dosering)

Innleggelsesvarighet og dosering bør foreskrives av lege.

I henhold til bruksanvisningen for Coldact får voksne forskrevet 2 kapsler per dag, fordelt på 2 doser.

Behandlingsforløpet fra 1-3 (influensa, ARVI) opp til 30 dager.

Bruksanvisning Coldakt Flu Plus

I henhold til instruksjonene for Coldakt Flu Plus, foreskrives to kapsler per dag, med jevne mellomrom.

Sirupen skal ristes godt før bruk..

Voksne foreskrives 30-40 ml per dag i 3-4 doser. Barn fra seks år gamle - 15-20 ml, i 3-4 doser.

Behandlingsforløpet er vanligvis ikke mer enn fem dager..

Overdose

Ingen tilfeller er rapportert. Terapi - i henhold til symptomer.

For skjemaet, som inkluderer paracetamol, er symptomene: kvalme, hepatonecrosis, blekhet og svakhet, nedsatt appetitt. Kontakt lege så snart som mulig og skyll magen, legg inn donorer av SH-grupper, metionin (første 8 timer) eller N-acetylcystein (12 timer).

Interaksjon

Brukes med forsiktighet i kombinasjon med MAO-hemmere, trisykliske antidepressiva, halotan, guanetidin, furazolidon.

Legemidlet er ikke kompatibelt med etanol.

Ikke bruk sammen med paracetamol - barbiturater, karbamazepin, zidovudin, difenin og rifampicin. Effektiviteten av urikosuriske medikamenter synker.

Koldakt

Pris i online apotek:

Legemidlet Coldakt er et kombinert langtidsvirkende anti-kaldt stoff med en uttalt antikonvulsiv, antihistamin og vasokonstriktor effekt..

Handlingsmekanismen til Coldakt og Coldakt Plus bestemmes av komponentene som utgjør den. Dette stoffet er ikke ment å eliminere den underliggende årsaken til sykdommen, men eliminerer effektivt de viktigste symptomene på viral betennelse i luftveiene..

Kombinasjonen av dette symptomatiske middelet med antibiotika og slimløsende medisiner vil fremskynde helingsprosessen og forhindre utvikling av bakterielle komplikasjoner.

Slipp skjema

Det er følgende doseringsformer av stoffet - langtidsvirkende kapsler, tabletter, pulver for tilberedning av oppløsningen, suspensjon.

Coldakt kapsler inneholder to aktive ingredienser - fenylpropanolaminhydroklorid (50 mg) og klorfenylarainmaleat (8 mg).

Klorfenylaramin er en av de mest potente histamin H1-reseptorblokkene. Har en mild antimuskcarin og beroligende effekt.

Symptomimetisk for indirekte virkning fenylpropanolamin, brukt til å eliminere overbelastning i slimhinnen i luftveiene. Når det gjelder virkningsmekanismen, ligner dette stoffet efedrin, men har mindre effekt på sentralnervesystemet..

Coldakt Flu Plus kapsler inneholder tre aktive komponenter - klorfenaminmaleat (8 mg), paracetamol (200 mg) og fenylefrinhydroklorid (25 mg), og hjelpestoffer - etylcellulose, talkum, sukrose, stivelse, natriumdisulfitt.

Det unike med Coldakt Flu Plus-kapsler ligger i det faktum at hvert preparat i form av granuler oppløses gradvis i tarmen og effekten av legemiddelet forlenges opp til 24 timer.

farmakologisk effekt

Legemidlet har en spennende effekt på alfa-adrenerge reseptorer, har en vasokonstriktor effekt, reduserer hyperemi og ødem i slimhinnen i paranasal bihulene og luftveiene. Coldakt Flu Plus blokkerer aktivt histaminreseptorer, som forhindrer utvikling av allergiske reaksjoner, reduserer permeabiliteten til karene i slimhinnen, eliminerer kløe i nese og øyne, fjerner lacrimation.

Paracetamol, som virker på midten av termoregulering i hypothalamus, har en uttalt antipyretisk effekt og eliminerer smerte.

Når det tas oralt, absorberes medikamentet relativt sakte i tarmen, og den maksimale plasmakonsentrasjonen oppnås innen 1-2 timer etter oral administrering. Den er vidt distribuert i kroppen, metaboliseres og skilles ut i urinen praktisk talt uendret.

indikasjoner

Instruksjonen til Coldact anbefaler å forskrive et medikament for symptomatisk behandling av forskjellige forkjølelser, som er ledsaget av ødem i luftveisslimhinnen, lacrimation, rennende nese, sår hals.

Bruken av Coldakt er indikert for forkjølelse, som er preget av allergisering av kroppen, samt for bihulebetennelse, akutte luftveisinfeksjoner, influensa.

Anmeldelser av Koldakt bekrefter at det er ekstremt effektivt for behandling av allergisk og vasomotorisk rhinitt..

Coldakt Flu Plus er indikert for bruk for å eliminere symptomer på betennelse ved slike luftveissykdommer - trakeitt, faryngitt, rhinitt, bihulebetennelse, bihulebetennelse. Medikamentet reduserer også alvorlighetsgraden av kliniske manifestasjoner av høysnue, allergisk rhinitt, forskjellige forkjølelser, influensa.

Bruksanvisning (metode og dosering)

Coldact og Coldact Flu Plus er foreskrevet for voksne og barn over 12 år, 1 kapsel hver 12. time.

I kompleks terapi mot influensa og akutte luftveisinfeksjoner brukes stoffet i 1-3 dager, til behandling av bihulebetennelse Coldact Plus må tas i 6-12 dager. For allergisk rhinitt anbefales stoffet å brukes innen 3-6 dager, og til behandling av kronisk rhinitt i en måned.

Som et febernedsettende middel foreskrives Coldact Plus i ikke lenger enn 3 dager. For å lindre smerter, bør stoffet brukes i ikke mer enn 5 dager. Tallrike anmeldelser av Coldakt indikerer at stoffet effektivt eliminerer smerter i halsen, ledd, muskler, hodepine.

Koldakt Broncho sirup er foreskrevet for barn med forkjølelse, som er ledsaget av en hoste med vanskelig sputum i fem dager i følgende doser:

  • barn fra 2 til fem år, 5 ml per dag;
  • fra 6 til 12 år gammel, 10 ml / dag;
  • over 12 år og voksne - 20 ml / dag.

Kontra

Instruksjonen til Coldact forbyr forskrivning av stoffet til personer med individuell intoleranse overfor noen komponent i dets sammensetning. Medikamentet er heller ikke foreskrevet til pasienter med feokromocytom, tyrotoksikose, vinkelluk glaukom og prostatahyperplasi. Det er strengt forbudt å bruke stoffet hos barn under ett år og hos pasienter med alvorlig hypertensjon eller koronar sykdom..

Du kan ikke ta Koldakt med arteriell hypertensjon, diabetes mellitus og kronisk hjertesvikt.

Påføring under graviditet og amming

Det anbefales ikke å bruke Coldact av gravide og under amming.

spesielle instruksjoner

Barn under 12 år har forbud mot å forskrive legemidlet i form av kapsler, bruk av suspensjon, pulver og sirup er indisert.

Coldakt Plus er også forbudt å forskrivne pasienter med alvorlig åreforkalkning i koronararteriene, med nylig hjerteinfarkt, aortaaneurisme og ustabil angina pectoris, så vel som personer som tar MAO-hemmere eller trisykliske antidepressiva..

Omtaler om Koldakt fra spesialister og pasienter er positive og bekrefter at stoffet tolereres godt. I veldig sjeldne tilfeller har forekomsten av slike bivirkninger blitt notert:

  • tørre slimhinner;
  • dyspepsi;
  • allergiske reaksjoner;
  • kardialgi, økt blodtrykk;
  • forverring i matlyst, kvalme, oppkast;
  • skjelving, hodepine.

Under behandlingen bør forsiktighet tas når du kjører et kjøretøy, siden stoffet har en mild beroligende effekt og reduserer konsentrasjon og reaksjonstid.

Overdose

Langvarig bruk av høye doser av Coldact kan føre til lever- og nyreskader. Bruk av mer enn 15 g av stoffet per dag kan føre til akutt forgiftning av kroppen. Overdoseringssymptomer - blekhet i huden, kvalme, oppkast, leversvikt. Hvis slike kliniske manifestasjoner oppstår, er det nødvendig å vaske magen, symptomatisk behandling.

Lagringsforhold og holdbarhet

Koldakt må oppbevares ved romtemperatur, utilgjengelig for barn, på et kjølig, tørt sted. Legemidlets holdbarhet er 3 år fra produksjonsdato.

Beskrivelsen lagt ut på denne siden er en forenklet versjon av den offisielle versjonen av medikamentannotasjonen. Informasjonen gis kun til informasjonsformål og er ikke en veiledning for selvmedisinering. Før du bruker legemidlet, må du konsultere en spesialist og lese instruksjonene som er godkjent av produsenten.

Koldakt: instruksjoner for bruk, analoger og anmeldelser, priser på apotek i Russland

Coldakt er et kombinert langtidsvirkende antikaldemedisin med en uttalt antikongistant, antihistamin og vasokonstriktor effekt..

Den terapeutiske effekten skyldes:

  • Paracetamol, som ved å gi febernedsettende og smertestillende virkning, bidrar til å redusere alvorlighetsgraden av smerter assosiert med forkjølelse - sår hals, hodepine, muskel- og leddsmerter, og reduserer også effektiv høy temperatur;
  • Klorfenamin, som har en anti-allergisk effekt. I tillegg hjelper komponenten til å eliminere rive i øynene og kløe i nesen;
  • Fenylefrin, som hjelper til med å redusere ødem og hyperemi i paranasale bihuler og slimhinner i øvre luftveier..

Coldact lindrer effektivt symptomer, men leges ikke. Kombinasjonen av medikamentet med antibiotika og slimløsende midler vil fremskynde helingsprosessen og forhindre utvikling av bakterielle komplikasjoner.

Coldakt-kapsler inneholder to aktive ingredienser - fenylpropanolaminhydroklorid (50 mg) og klorfenylarainmaleat (8 mg).

Coldact Flu Plus kapsler inneholder tre aktive komponenter - klorfenaminmaleat (8 mg), paracetamol (200 mg) og fenylefrinhydroklorid (25 mg).

Indikasjoner for bruk

Hva hjelper Coldact fra? I henhold til instruksjonene foreskrives stoffet i følgende tilfeller:

  • for symptomatisk behandling av forskjellige forkjølelser, som er ledsaget av hevelse i slimhinnene i luftveiene, lacrimation, rennende nese, sår hals;
  • for behandling av allergisk og vasomotorisk rhinitt.

Bruksanvisning Coldakt, doseringer

Kapslene er beregnet på voksne og barn over 12 år. Tas oralt med rent vann.

Standard dosering av Coldact er 1 kapsel 2 ganger om dagen, med et intervall på 12 timer. Bruksanvisning anbefaler ikke å ta stoffet i mer enn 3 dager uten å konsultere lege.

Koldakt Broncho sirup er foreskrevet for barn med forkjølelse, som er ledsaget av en hoste med vanskelig sputum i fem dager i følgende doser:

  • barn fra 2 til fem år, 5 ml per dag;
  • fra 6 til 12 år gammel, 10 ml / dag;
  • over 12 år og voksne - 20 ml / dag.

I kompleks terapi mot influensa og akutte luftveisinfeksjoner brukes stoffet i 1-3 dager.

Bivirkninger

Instruksjonen advarer om muligheten for å utvikle følgende bivirkninger når du forskriver Coldakt:

  • hodepine,
  • døsighet,
  • tørre slimhinner,
  • arteriell hypertensjon.

Kontra

Det er kontraindisert å foreskrive Coldact i følgende tilfeller:

  • alder opp til 12 år;
  • arteriell hypertensjon;
  • feokromocytom;
  • thyrotoxicosis;
  • vinkellukking glaukom;
  • hyperplasi av prostata;
  • diabetes;
  • CHF;
  • overfølsomhet for medikamentkomponenter.

Ammende og gravide kan bare ta stoffet hvis de tiltenkte helsemessige fordelene til kvinnen er høyere enn den eksisterende risikoen for barnet eller fosteret.

Overdose

Overdoseringssymptomer er blek hud, kvalme, oppkast, leversvikt. Ved overdosering er det nødvendig å skylle magen og oppsøke lege, selv om det ikke er symptomer på forgiftning. Symptomatisk behandling.

Analoger Coldakt, pris i apotek

Om nødvendig kan Coldakt erstattes med en analog for virkestoffet - dette er medisiner:

Lignende i aksjon:

Når du velger analoger, er det viktig å forstå at instruksjonene for bruk av Coldakt, prisen og anmeldelser for medisiner med en lignende handling ikke gjelder. Det er viktig å få råd fra lege og ikke å endre stoffet selv.

Pris i russiske apotek: Coldakt kapsler 10 stk. - fra 186 til 229 rubler, ifølge 692 apotek.

Oppbevares på et kjølig, tørt sted utilgjengelig for barn. Holdbarhet er 3 år. Apoteksutleveringsbetingelser - uten resept.

Hva anmeldelsene sier?

De fleste som har tatt stoffet, gir positive anmeldelser om Coldact. Til en relativt rimelig pris er emballasjen nok i 5 dager, men forbedring av tilstanden skjer allerede på den andre dagen av innleggelsen - temperaturen synker, nesepusten forbedres, lacrimation stopper.

Legemidlet hjelper både voksne og barn. Noen mennesker bemerker effektiviteten av Coldact for høysnue og allergisk rhinitt, som er ledsaget av nysing og kløe i nesen..

I noen tilfeller er det referanser til bivirkninger (hodepine på grunn av høyt blodtrykk, munntørrhet, døsighet).

Narkotikahandel

Siden Coldakt Plus er et kombinert legemiddel, skyldes dets medikamentinteraksjoner de innkommende komponentene. Så kombinasjoner med:

  • Barbiturater, difenin, karbamazepin, rifampicin, zidovudin (på grunn av risikoen for å utvikle uønskede effekter på leveren av paracetamol);
  • Trisykliske antidepressiva (på grunn av økt risiko for ventrikulære arytmier);
  • Antidepressiva, fenotiazinderivater, antiparkinson- og antipsykotiske medisiner (på grunn av økt risiko for munntørrhet, urinretensjon og forstoppelse);
  • Beroligende medisiner, etanol og MAO-hemmere (på grunn av økt virkning, som krever dosejustering);
  • Furazolidon (på grunn av muligheten for å utvikle en hypertensiv krise, agitasjon, hyperreksi);
  • Glukokortikosteroider (på grunn av risikoen for å utvikle glaukom);
  • Guanethidine (på grunn av en reduksjon i den hypotensive effekten).

5 anmeldelser av "Coldakt"

Jeg bruker sjelden medisiner mot akutte luftveisinfeksjoner og forkjølelse, men det hender at uten dem har jeg prøvd mye medisiner og de hjalp ikke alltid godt. Men om Koldakt kan jeg ikke si det. En veldig god medisin, og viktigst av alt, billig, setter deg på beina om 3 dager uten symptomer på sykdommen!

Jeg ble veldig forelsket i dette stoffet - det viktigste er å vite at det i seg selv ikke kurerer FLU eller ARVI. Du trenger definitivt antiviral drikke, men mens de fungerer, vil Koldakt effektivt eliminere symptomene på sykdommen som forstyrrer livet - ingen vil gå med en tett nese og temperatur.

Hei kjære lesere! Jeg husket at det er Coldakt piller. Jeg gikk på apoteket. Og jeg angret ikke. Det er uvanlig å drikke dem i 5 dager. Nok 3 dager (i henhold til instruksjonene). Jeg kan si det med en gang. De gir meg søvnløshet! Men alle har forskjellige måter. Det var en vill smerte ikke i halsen, men i ganen. Jeg visste ikke hva jeg skulle gjøre med meg selv. Medisinen hjalp på den andre dagen av innleggelsen. Nesetetthet forsvant ikke. Men ganen sluttet å skade, det er et faktum. Ikke vær syk. Lykke til alle sammen.

Beregn full drittseffekt null

Jeg husker jeg hadde skutt en kraftig pollenallergi med Coldact. Stoffet er super. Men med TeraFlu, vær forsiktig! Det fjerner symptomene, men du er garantert hodepine i tre dager....

Coldact FLU Plus bruksanvisning

Innehaver av markedsføringstillatelse:

Produsert av:

Virkestoffer

Doseringsform

reg. Nr: P N013266 / 01 av 13.12.07 - Ubestemt dato omregistrering: 14.02.18
Coldact ® FLU Plus

Utgivelsesform, emballasje og sammensetning av Coldact ® FLU Plus

Kapsler med vedvarende frigjøring1 lue.
fenylefrinhydroklorid25 mg
klorfenamin (klorfeniramin) maleat8 mg
paracetamol200 mg

10 deler. - blemmer (1) - pakker av papp.

farmakologisk effekt

Langtidsvirkende kombinert forberedelse.

Klorfenamin har en anti-allergisk effekt, eliminerer rive, kløe i øyne og nese.

Paracetamol har febernedsettende og smertestillende virkning: det reduserer smertesyndromet som er observert i forkjølelse - sår hals, hodepine, smerter i muskler og ledd, reduserer høy temperatur.

Fenylefrin har en vasokonstriktor effekt - reduserer ødem og hyperemi i slimhinnene i de øvre luftveier og paranasale bihuler..

Indikasjoner for Coldakt ® FLU Plus

  • symptomatisk behandling av forkjølelse, influensa, SARS (febersyndrom, smertesyndrom, rhinoré).
Åpne listen over ICD-10-koder
ICD-10-kodeIndikasjon
J06.9Uspesifisert akutt infeksjon i øvre luftveier
J10Influensa på grunn av identifisert sesonginfluensavirus

Doseringsregime

Voksne og barn over 12 år - 1 kapsel hver 12. time i 3-5 dager.

Varighet av bruk som et febernedsettende middel - ikke mer enn 3 dager; som et bedøvelsesmiddel - ikke mer enn 5 dager.

Bivirkning

Økt blodtrykk, takykardi, døsighet, søvnforstyrrelse, svimmelhet, hyperexcitability, tørre slimhinner, mydriasis, parese av overnatting, økt intraokulært trykk, nedsatt appetitt, kvalme, epigastrisk smerte, anemi.

Svært sjelden: urinretensjon, allergiske reaksjoner (hudutslett, kløe, urticaria, angioødem).

Sjelden: anemi, trombocytopeni, leukemi, agranulocytose.

Ved langvarig bruk i høye doser er hepatotoksiske og nefrotiske effekter mulig.

Kontraindikasjoner for bruk

  • overfølsomhet overfor noen av bestanddelene;
  • alvorlig åreforkalkning i koronararteriene;
  • arteriell hypertensjon;
  • diabetes;
  • thyrotoxicosis;
  • vinkellukking glaukom;
  • alvorlige sykdommer i leveren, nyrene, hjertet, blæren;
  • magesår i magen og tolvfingertarmen;
  • sykdommer i bukspyttkjertelen;
  • vanskeligheter med å urinere med prostataadenom;
  • sykdommer i blodsystemet;
  • mangel på glukose-6-fosfatdehydrogenase;
  • barn under 12 år.

Med forsiktighet: medfødt hyperbilirubinemi (Gilbert, Dubin-Johnson og Rotor syndromer), bronkial astma og kronisk obstruktiv lungesykdom.

Påføring under graviditet og amming

Søknad om brudd på leverfunksjonen

Søknad om nedsatt nyrefunksjon

Søknad hos barn

spesielle instruksjoner

Uten instruksjonene fra legen, bør stoffet ikke brukes av pasienter som behandles med andre medisiner, spesielt MAO-hemmere. Hvis sykdommen til tross for at du tar stoffet er ledsaget av pågående feber eller gjentatte temperaturøkninger, bør du oppsøke lege. Kan ikke tas sammen med alkohol eller kombineres med andre medisiner som inneholder paracetamol. Når du bruker Coldact Flu Plus, er det uønsket å bruke sovepiller, beroligende midler og andre psykotropiske medikamenter.

Det forvrenger indikatorene for laboratorieundersøkelser i kvantitativ bestemmelse av glukose og urinsyre i plasma. Ved langtidsbehandling overvåkes parametrene for perifert blod og leverens funksjonelle tilstand.

Påvirkning av evnen til å kjøre kjøretøy og bruke mekanismer

I løpet av behandlingen er det nødvendig å avstå fra å kjøre kjøretøy og delta i potensielt farlige aktiviteter som krever økt konsentrasjon av oppmerksomhet og hastighet på psykomotoriske reaksjoner..

Overdose

Symptomer forårsaket av paracetamol vises etter å ha tatt mer enn 10-15 g: blekhet i huden, nedsatt appetitt, kvalme, oppkast, hepatonekrose, økt aktivitet av levertransaminaser, økt protrombintid.

Behandling: gastrisk skylling i løpet av de første 6 timene, introduksjon av SH-gruppegivere og forløpere til syntesen av glutation-metionin 8-9 timer etter overdosen og N-acetylcystein etter 12 timer. Ved tilfeldig overdosering, bør du umiddelbart oppsøke lege, uavhengig av hvilken - enten symptomer på overdose eller ikke.

Narkotikahandel

Risikoen for å utvikle den hematotoksiske effekten av paracetamol øker med samtidig administrering av barbiturater, difenin, karbamazepin, rifampicin, zidovudin og andre indusere av levermikrosomale enzymer..

Forbedrer effekten av beroligende midler, etanol, MAO-hemmere.

Antidepressiva, fenotiazinderivater, antiparkinson og antipsykotiske stoffer øker risikoen for urinretensjon, munntørrhet, forstoppelse.

GCS øker risikoen for å utvikle glaukom.

Paracetamol reduserer effektiviteten av urikosuriske medikamenter.

Klorfenamin sammen med furazolidon kan føre til hypertensiv krise, agitasjon, hyperreksi.

Trisykliske antidepressiva øker den adrenomimetiske effekten av fenylefrin, samtidig administrering av halotan øker risikoen for ventrikulær arytmi.

Reduserer den hypotensive effekten av guanethidin, som igjen forbedrer alfa-adrenostimulerende aktivitet av fenylefrin.

Lagringsbetingelser for legemidlet Coldakt ® FLU Plus

Oppbevares på et tørt sted ved en temperatur som ikke overstiger 25 ° C. Oppbevares utilgjengelig for barn.

Coldakt Flu Plus: instruksjoner for bruk

Legemidlets sammensetning

aktive ingredienser: 1 kapsel inneholder klorfeniraminmaleat 8 mg, paracetamol 200 mg, fenylefrinhydroklorid 25 mg

hjelpestoffer: talkum, hypromellose, etylcellulose, dietylftalat, mikrokrystallinsk cellulose, povidon, natriumedetat, granuler nonparelle, natriummetabisulfitt (E 223), Ponso 4R fargestoff (E124), solnedgangsgult FCF fargestoff (E 110), E kinolin gult fargestoff 104)

kapselblanding: gelatin, natriumlaurylsulfat, metylparahydroksybenzoat (E 218), propylparahydroksybenzoat (E 216), karmoisinfargestoff (E 122), Ponso 4R fargestoff (E 124).

Doseringsform. Kapsler. Harde gelatinkapsler i størrelse "0" med en gjennomsiktig skarlagenshette og en fargeløs gjennomsiktig kropp; kapselen inneholder hvite eller nesten hvite, oransjerøde og gule granuler.

Produsentens navn og beliggenhet

Runbaxi Laboratories Limited.

12-7-20 / 65, Railway Good's Shed Complex Road, Musapet, Sanatnagar, Hyderabad - 500018, India.

Farmakologisk gruppe

Smertestillende og antipyretika. ATC-kode N02B E51.

Paracetamol har smertestillende, febernedsettende og lette antiinflammatoriske effekter. Mekanismen for dets virkning er å hemme syntesen av prostaglandiner og påvirke sentrum av termoregulering i hypothalamus.

Fenylefrinhydroklorid - a-adrenomimetisk, som på grunn av vasokonstriktorvirkning reduserer ødem og hyperemi i slimhinnene i de øvre luftveier og paranasale bihuler..

Klorfenamin er et antihistamin fra klassen alkylaminer, en blokkering av H1-histaminergiske reseptorer. Det har en anti-allergisk effekt, eliminerer rhinoré, vannholdige øyne og kløe i øyne og nese. Den terapeutiske effekten utvikler seg innen en time etter oral administrering og varer i 24 timer.

Komponentene i legemidlet metaboliseres uavhengig av hverandre..

Etter oral administrering blir paracetamol raskt absorbert, hovedsakelig i øvre fordøyelseskanal. Det distribueres raskt i vev. Proteinbinding er mindre enn 10%. Paracetamol metaboliseres i leveren: det meste binder seg med glukuronsyre, mindre med svovelsyre. Halveringstiden for paracetamol er 2 til 2,5 timer. Det øker hos individer med leversykdom.

Paracetamol skilles ut i urinen (85% av en enkelt dose paracetamol skilles ut innen 24 timer). Konklusjonen forverres betydelig med brudd på den renale ekskresjonsfunksjonen, noe som kan føre til opphopning av paracetamol og dets metabolske produkter i kroppen. Halveringstiden for klorfeniraminmaleat er 8:00. Metabolske produkter og uendret del av stoffet skilles ut i urinen.

Fenylefrinhydroklorid skilles delvis ut i urinen, resten inaktiveres av MAO i blod, lever og andre vev. Inaktive produkter skilles delvis ut av nyrene, resten - av leveren i form av glukuronider.

indikasjoner

Symptomatisk behandling av influensa, akutte luftveisinfeksjoner og forkjølelse for å redusere feber, eliminere hodepine, smerter i muskler og ledd, ødem i slimhinnen i luftveiene..

Kontra

Overfølsomhet for medikamentkomponenter. Alvorlig lever- og nyrefunksjon, medfødt glukose-6-fosfatdehydrogenase-mangel (som fremgår av hemolytisk anemi), Gilberts syndrom (intermitterende godartet gulsott, som følge av glukuronyltransferasemangel), hematopoietiske lidelser, blodsykdommer, alvorlig leukopeni, anemi, alvorlig ledning, dekompensert hjertesvikt, alvorlig aterosklerose i koronarkarene, alvorlig kransåresykdom, alvorlig hypertensjon, astma, alvorlig hyperbili ubinemi, Dubin-Johnson syndrom, diabetes mellitus, hypertyreoidisme, glaukom, blærehalsobstruksjon, pyloroduodenal obstruksjon magesykdom i det akutte stadiet, alkoholisme. Ikke bruk sammen med MAO-hemmere (MAO) og innen 2 uker etter avsluttet bruk.

Egnede sikkerhetstiltak for bruk

Samtidig bruk med andre medisiner beregnet på symptomatisk behandling av forkjølelse og influensa, medikamenter som inneholder paracetamol, bør unngås.

Dette legemidlet anbefales ikke til samtidig bruk av beroligende midler, hypnotika eller drikke som inneholder alkohol..

Legemidlet er foreskrevet av legen først etter vurdering av forholdet mellom risiko og fordel i følgende tilfeller: arteriell hypertensjon, epilepsi, prostataadenom, forstyrrelser i hjerterytmen, tyrotoksikose, urinforstyrrelser.

Hvis stoffet, etter anbefaling fra en lege, brukes i en lang periode, er det nødvendig å overvåke leverens funksjonelle tilstand og bildet av perifert blod.

Overskrid den angitte dosen.

Eldre bør bruke stoffet med forsiktighet..

Bruk under graviditet eller amming

Det anbefales ikke å bruke stoffet under graviditet.

Kvinner bør slutte å amme mens de tar stoffet..

Evnen til å påvirke reaksjonshastigheten når du kjører motortransport eller andre mekanismer

På grunn av muligheten for døsighet, bør du avstå fra å kjøre bil eller betjene maskiner i 4:00 etter bruk av stoffet.

Må ikke brukes til barn under 12 år.

Administrasjonsmåte og dosering

Voksne og barn over 12 år: 1 kapsel hver 12:00. Drikk vann.

Varigheten av behandlingen er ikke mer enn 5 dager. Ytterligere bruk er bare mulig under medisinsk tilsyn.

Overdose

Overdoseringssymptomer forårsaket av virkningen av paracetamol de første 24 timene er blekhet i huden, kvalme, oppkast, anoreksi og magesmerter. Orienteringsforstyrrelser, agitasjon, svimmelhet og søvnforstyrrelser kan også oppstå ved høye doser. Forstyrrelser i hjerterytmen og pankreatitt er også blitt notert..

I sjeldne tilfeller, etter en overdose av paracetamol, er det rapportert om akutt nyresvikt med akutt tubulær nekrose, som sterke smerter i lumbalregionen, hematuria, proteinuria og utvikle seg selv i fravær av alvorlig leverskade nefrotoksisitet (nyrekolikk, interstitiell nefritis, papillær nekrose).

I alvorlige tilfeller, spesielt med samtidig bruk av alkohol, leverskader (hepatocellulær nekrose) og forverring av funksjonen kan observeres, kan det gå videre til encefalopati, leverkoma og død. Det kan hende at kliniske tegn på leverskade ikke vises i 12 til 48 timer etter overdose. Forstyrrelser i glukosemetabolismen og metabolsk acidose kan forekomme. Leverskader hos en voksen kan utvikle seg etter å ha tatt 10 g eller mer paracetamol og mer enn 150 mg / kg kroppsvekt hos et barn.

Ved langvarig bruk i høye doser er aplastisk anemi, pancytopeni, agranulocytose, nøytropeni, leukopeni, trombocytopeni mulig.

Nød: gastrisk skylling skal være innen 6:00 etter en mistenkt overdose av paracetamol. Cytostatisk effekt kan reduseres ved oral metionin eller ved administrering av cysteamin eller N-acetylcystein innen 8 timer etter overdose.

Overdosering på grunn av virkningen av fenylefrin og klorfeniraminmaleat kan forårsake økt svette, psykomotorisk agitasjon eller depresjon i sentralnervesystemet, hodepine, svimmelhet, døsighet, nedsatt bevissthet, forstyrrelser i hjerterytmen, takykardi, ekstrasystol, skjelving, hyperrefleksi, oppkast, kvalme irritabilitet, angst, økt blodtrykk.

Ved overdosering av klorfeniraminmaleat kan atropinlignende symptomer observeres: mydriasis, fotofobi, tørr hud og slimhinner, økt kroppstemperatur, tarmatoni. CNS-depresjon er ledsaget av luftveissykdommer og lidelser i det kardiovaskulære systemet (reduksjon i puls, reduksjon i blodtrykk til vaskulær insuffisiens).

Ved overdosering er symptomatisk terapi nødvendig ved alvorlig arteriell hypertensjon - bruk av α-blokkere.

Bivirkninger

I de fleste tilfeller tolereres stoffet godt..

I sjeldne tilfeller kan følgende bivirkninger oppstå etter langvarig bruk i mengder som overstiger den anbefalte daglige dosen:

på blodets og lymfesystemet: anemi, sulfhemoglobinemi og metemoglobinemi (cyanose, kortpustethet, smerter i hjertet), hemolytisk anemi (hvis pasienten har mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase), trombocytopeni

fra fordøyelseskanalen: halsbrann, kvalme, oppkast, munntørrhet, ubehag og smerter i epigastrium, hypersalivasjon, matlyst, forstoppelse, diaré, flatulens

fra fordøyelsessystemet: økt aktivitet av leverenzymer, vanligvis uten utvikling av gulsott, hepatonekrose (doseavhengig effekt)

fra det endokrine systemet: hypoglykemi opp til hypoglykemisk koma;

fra immunforsvaret: overfølsomhetsreaksjoner, anafylaksi;

fra nervesystemet: hodepine, svakhet, svimmelhet, psykomotorisk agitasjon og desorientering, angst, frykt, søvnforstyrrelser (døsighet, søvnløshet), dyskinesi, atferdsendring, irritabilitet eller nervøsitet, skjelving, forvirring, depressive forhold, prikkende følelse og tyngde i lemmene, tinnitus, epileptiske anfall, koma

Fra urinsystemet: nyre kolikk og interstitiell nefritis, urinretensjon og vannlating, aseptisk pyuri;

Fra siden av synsorganet: synshemming og innkvartering, tørre øyne, mydriasis;

Fra huden og underhuden: kløe, utslett på hud og slimhinner (erytem, ​​urticaria), angioødem, erythema multiforme (inkludert Stevens-Johnson syndrom), giftig epidermal nekrolyse (Lyells syndrom)

på hjerte- og karsystemets side: takykardi, refleks bradykardi, kortpustethet, smerter i hjertets region, økt blodtrykk, arytmi, myocardial dystrofi (doseavhengig effekt ved langvarig bruk);

fra luftveiene: bronkospasme hos pasienter med overfølsomhet overfor acetylsalisylsyre og andre ikke-steroide antiinflammatoriske medisiner (NSAIDs).

Interaksjon med andre legemidler og andre former for interaksjon.

Ved samtidig bruk med paracetamol kan følgende typer interaksjoner observeres:

absorpsjonshastigheten av paracetamol kan øke når den brukes samtidig med metoklopramid og domperidon, redusere med kolestyramin;

eliminering av antibiotika fra kroppen kan avta

barbiturater og alkohol kan øke hepato- og nefrotoksisiteten til paracetamol, barbiturater reduserer den febernedsettende effekten;

antikonvulsiva (fenytoin, barbiturater, karbamazepin), isoniazid kan øke den hepatotoksiske effekten av paracetamol;

tetracyklin øker risikoen for anemi og metemoglobinemi forårsaket av paracetamol;

effekten av indirekte antikoagulantia kan øke med økt risiko for blødning ved langvarig regelmessig bruk av paracetamol;

kan redusere effektiviteten av vanndrivende midler;

antacida og mat reduserer absorpsjonen av paracetamol.

Samtidig bruk av legemidlet med følgende medisiner kan øke den hemmende effekten av klorfeniraminmaleat betydelig:

klorfeniramin forbedrer den antikolinerge effekten av atropin, krampeløsende midler, trisykliske antidepressiva, antiparkinson-medikamenter.

Fenylefrinhydroklorid kan forårsake utvikling av en hypertensiv krise eller arytmi når den brukes samtidig med andre adrenomimetika eller MAO-hemmere, forårsake alvorlig hypertensjon kombinert med indometacin og bromocreptin. Rauwolfia-alkaloider reduserer den terapeutiske effekten av fenylefrinhydroklorid.